Doç. Dr. Uğur HASIRCI

  

Uğur HASIRCI

1980 yılında Ankara’da doğmuştur. Doktora derecesini Gebze Teknik Üniversitesi’nden Elektronik Mühendisliği alanında almıştır. Doktora sonrası araştırmasını misafir öğretim üyesi olarak Clemson University Electrical and Computer Engineering bölümünde tamamlamıştır.

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Doçent olarak görev yapan Uğur HASIRCI, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yürütülen ve koordinasyonu Yükseköğretim Kurulu tarafından sağlanan “Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” programı kapsamında Çevre ve Sağlık alanlarında ihtisas üniversitesi olarak ilan edilen Düzce Üniversitesi’nin ihtisaslaşma sürecinin koordinatörlüğünü yürütmüştür.

Dr. HASIRCI, kamu ve özel sektöre temel bilimler ve mühendislik alanlarında test ve analiz hizmeti sağlayan Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama Araştırma Merkezi’nin (DÜBİT) Müdürlüğünü yürütmüştür. Ayrıca yine bu merkeze bağlı olarak faaliyet gösteren ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteği ile kurulan; Gıda, Gıda Takviyesi ve Kozmetik alanlarında nihai ürün üreten Düzce Üniversitesi Üretim Merkezi’nin kurucu müdürlüğünü ve buna ilişkin “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ürünleri İçin Ortak Üretim Altyapısı Kurulması” başlıklı MARKA projesinin yürütücülüğünü yapmıştır. Uğur HASIRCI ayrıca T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) platformunun Düzce İl Koordinatörlüğünü yürütmüştür.

Dr. HASIRCI; Kontrol Sistemleri, Enerji ve Güç Sistemleri, Biyomedikal Sistemler ve Mühendislik Eğitimi gibi alanlarda makale ve bildiri yayınlamıştır ve anılan alanlarda TÜBİTAK, MARKA ve özel sektör kuruluşları tarafından fonlanan projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. Yine anılan alanlarda tescilli patentleri mevcuttur.

Doç. Dr. Uğur HASIRCI, Nisan 2021 itibarıyla Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu’na Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır ve halen bu görevi yürütmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Dr. Hasırcı evli ve 2 çocuk babasıdır.