TENMAK ve Gebze Teknik Üniversitesi Ortak Çalıştayı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kongre Merkezi’nde TENMAK Çalıştayı düzenlendi. TENMAK ve Gebze Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda Türkiye'de enerji, nükleer ve maden teknolojileri ile ilgili çalışmalar ve ortak iş birliği konuları ele alındı.
Türkiye’de enerji, nükleer ve maden teknolojileri araştırmalarında, teknoloji geliştirme çalışmalarında yapılan Ar-GE çalışmaları ve TENMAK’ın verdiği desteklerin anlatıldığı çalıştaya GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci ÇAĞLAR, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI başkanlığındaki TENMAK heyeti ve akademisyenler katıldı.  
 

TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI ve GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar açılış konuşmalarında kurumları ve yetkinlikleri hakkında kısa değerlendirmelerde bulundular.
 

TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir BALIKÇI konuşmasında TENMAK’ın misyon, vizyon ve çalışma alanları hakkında bilgiler aktardı. Balıkçı, TENMAK’ın kuruluş amacının, Türkiye’nin enerji, nükleer ve maden teknolojileri konularındaki ihtiyaçlarını gidermek ve bu bağlamda dışa bağımlılığını çözmek olduğunu dile getirdi. Balıkçı, kurumunun misyon ve vizyonunu şöyle açıkladı: Türkiye’deki teknoloji ve bilgi birikimini artırmak, Türkiye’nin teknolojik olarak üretmiş olduğu ürünlerin sayısını artırmak, Türkiye’nin kendi ilgi alanları ile ilgili dışa bağımlılığını azaltmak, yani “mümkünse sıfırlamak” teknolojiyi ihraç eder duruma getirmek. Balıkçı, çalıştayın hayırlı iş birlikteliklerine vesile olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR konuşmasında özellikle son yıllarda ülkemizde teknolojinin gelişmesi ile birlikte AR-GE’ye ve üniversitelere ihtiyacın artığından söz etti. Mantar, “Gelinen son noktada ülkemiz kendi çözümlerini oluşturan dünya ile rekabet eden, dünya lideri olma yolunda ilerleyen bir ülkedir. Böyle olunca da ürünlerimizin katma değerini ve AR-GE derinliğimizi artırmak durumundayız. Bu noktada ise üniversite-sanayi iş birliği kaçınılmaz oluyor. Üniversitemiz ciddi yetkinlikleri olan dünyanın sayılı üniversitelerdendir. TENMAK tarafından ortaya konan problemler ve strateji doğrultusunda iyi ve doğru iş birliktelikleri kurabiliriz. Çalıştayın sonucunda katma değerli, somut çıktısı olan iş birliktelikleri olacağına inanıyorum.” dedi.  
 

Söz konusu açılış konuşmalarının ardından çalıştay sunumlar ile devam etti.  TENMAK tarafından Nükleer Enerji, Bor Araştırmaları, Nadir Toprak Elementleri, Temiz Enerji Araştırmaları, Enerji Araştırmaları, TENMAK (TENDES) Destekleri, Uluslararası İş Birlikleri konu başlıklarını içeren bilimsel sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumların ardından enerji ve öğrenci istihdamı konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Çalıştay sonrası TENMAK ekibi; Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Biyoteknoloji ve Malzeme Polimer Üretim Laboratuvarı ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nü ziyaret ederek laboratuvar ekipmanları, yapılan çalışmalar ve AR-GE faaliyetleri hakkında yerinde bilgi edindi.