Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Teknik İşbirliği Avrupa Bölgesi Ulusal İrtibat Görevlileri Toplantısı 26-27 Mayıs 2022 Tarihlerinde Ev Sahipliğimizde Gerçekleştirildi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Teknik İşbirliği Avrupa Bölgesi Ulusal İrtibat Görevlileri (NLO) Toplantısı 26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde İstanbul’da, TENMAK ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kovid-19 pandemisinin yarattığı seyahat kısıtlamaları nedeniyle iki yıl sonra ilk defa fiziksel katılımlı olarak gerçekleştirilen NLO Toplantısı’na ülkemiz ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Arnavutluk, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan,  Kuzey Makedonya, Litvanya, Malta, Moldova, Montenegro, Özbekistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan ve Türkiye Ulusal İrtibat Görevlileri ile UAEA’dan Teknik İşbirliği Avrupa Bölgesi Direktörü Sayın Eve-Külli Kala, Avrupa Bölgesi Bölüm Başkanı ve Türkiye Program Yöneticisi Sayın Jing Zhang ile Avrupa Bölgesi Program Yöneticilerinden Sayın Christoph Henrich katılım sağlamışlardır.

Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Abdulkadir Balıkçı toplantının ev sahibi olarak açılış konuşmasını gerçekleştirmiş, katılımcılara dilek ve temennilerini iletmiştir. Sayın Başkanımız konuşmasında UAEA ile Ülkemizin iş birliğinin daha da güçlendirilerek sürdürülmesi ve Kurumumuzun bu kapsamda her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğu hususlarına değinerek, nükleer enerjinin, nükleer bilim ve teknolojilerinin barışçıl amaçlarla kullanımının ülke politikamız olduğunu belirtmiştir.

Toplantı süresince UAEA Avrupa Bölgesi Ulusal İrtibat Görevlileri ve UAEA yetkilileri mevcut bölgesel projelerin durumu ile 2024-2025 dönemi için yeni teklif edilmiş bölgesel proje konseptlerini değerlendirmişlerdir.

Toplantıda Ülkemiz adına UAEA’nın ZODIAC ve “Rays of Hope” programlarına destek olmak amacıyla ülke kapasitemizi tanıtmak üzere Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi ve Ankara Şehir Hastanesi Nükleer Tıp Bölümlerinden paydaşlarımız tarafından birer saatlik sunumlar gerçekleştirilmiştir.